História našej školy

Škola bola uvedená do prevádzky 1. septembra 1957. Budova bola pôvodne určená pre obecnú školu. Bol tu zriadený detský domov, ktorý mal 60 miest a jeho riaditeľom bol Jozef PINTÉR. V 70-tych rokoch, v čase integračných snáh v našom školstve, boli žiaci II. stupňa ZDŠ v Poľnom Kesove včlenení do spádovej ZDŠ v obci Mojmírovce a deti z detského domova boli umiestnené v iných zariadeniach. Detský domov bol po niekoľkých rokoch zrušený.

Náhle vznikol vo veľkej budove prázdny priestor, ktorý nebol využitý. A práve v tomto čase, presne 1. augusta 1974, sa do budovy bývalej ZDŠ presťahovala Osobitná škola internátna z Neveríc. začiatky OŠI v Poľnom Kesove boli ťažké z rôznych hľadísk.

K budove patrí rozsiahly pozemok, ktorý bol vtedy roky nevyužívaný, zanedbaný. postupne, trpezlivo a premyslene premenili ruky zamestnancov a žiakov toto nevyužité miesto na krásny park s mnohými zákutiami. Vyčistili školské políčka, obnovili skleník, vysadili ovocný sad, ohradili  ihrisko, sprístupnili cestičky do agátovej štepenice...

Sťahovanie školy bolo veľmi náročné. zamestnanci boli často odkázaní na svoje autá a preto časť vybavenia, najmä pomôcky, dlhoročne zbierané materiály pre jednotlivé predmety, zariadenia tried, zostali v starých priestoroch. Budova ZDŠ v Poľnom Kesove mala veľké miestnosti, z ktorých sa priečkami oddeľovali nové spálne, triedy, klubovňa... To všetko za plnej prevádzky. tieto ťažkosti prekonával kolektív pracovníkov pod vedením p. riaditeľa Antona GNOTHA, ktorý vykonával túto funkciu v rokoch 1974-1990.

V školskom roku 1975/76 bola ukončená integrácia ZDŠ 3.-5. ročníka do ZDŠ v Mojmírovciach a rozšírila sa kapacita OŠI na 6 tried s potom žiakov 72.
Hlavná stránka